الألومنيوم، سبيكة تجارية
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| شكل المنتج | Size Range |
| Plate | ١⁄٢ بوصة - ٤ بوصات" |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 2014A-T651 |
| UNS | الدولية | A92014 (2014A-T651) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| اسم EN | أوروبا | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | الولايات المتحدة / الفضاء | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| GB | الصين | 2A14-T651 |
| JIS | اليابان | A2014-T651 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| أفنور | فرنسا | A-U4SG-T651 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 2014
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.50 - 0.90 |
| الحديد (Fe) | 0.50 كحد أقصى |
| نحاس (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| الزنك (Zn) | 0.0.25 max |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| الكروم (Cr) | 0.10 كحد أقصى |
| النيكل (ني) | 0.10 كحد أقصى |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.4mm to 6mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 440 Min MPa |
| إجهاد الإثبات | 390 Min MPa |
| صلابة برينل | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 395 Min MPa |
| قوة الشد | 450 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 7 Min % |
| صلابة برينل | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 400 Min MPa |
| قوة الشد | 460 Min MPa |
| صلابة برينل | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 390 Min MPa |
| قوة الشد | 450 Min MPa |
| صلابة برينل | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 380 Min MPa |
| قوة الشد | 435 Min MPa |
| صلابة برينل | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.82 g/cm³ |
| معامل المرونة | 71 GPa |
| المقاومة الكهربائية | 0.045 x 10-6Ω .m |
| الموصلية الحرارية | 138 W/m.K |
| التمدد الحراري | 23 x 10-6/K |
| نقطة الانصهار | 535 °C |
التطبيقات
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
خصائص
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | ممتاز |
Surface Treatment
| معالجة | التقييم |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | جيد |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
مقاومة التآكل
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.