Aluminium, BS-L
L160 T3511 (7075) Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
L160 is a high strength alloy that is solution treated and artificially over-aged to achieve best stress corrosion resistance and controlled stretched (T73511 condition).
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
L160 T3511 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | Grade / Designation / Note |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | No single official AA number; L160-T3511 is a BS aerospace designation |
| UNS | الدولية | No specific UNS aluminium number published for L160-T3511 |
| EN / DIN | أوروبا | No unique EN AW mapping; material ordered to BS L160 specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L160-T3511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T3511 temper |
| JIS | اليابان | No direct JIS aluminium equivalent published |
| أفنور | فرنسا | No direct AFNOR aluminium equivalent published |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy L160
BS L160 (1976)
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| الكروم (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.81 g/cm³ |
| Melting Point | 635 °C |
| Thermal Expansion | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 134-160 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 40 % IACS |
التطبيقات
- Aerospace components
- High technology applications
Characteristics
- High strength
- Fair resistance to atmospheric corrosion
- Good machinability
معلومات إضافية
الخواص الميكانيكية
These mechanical properties are for bar in the T73511 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 10 | 400 | 470 | 7 |
| Over 10 up to & incl. 20 | 420 | 485 | 8 |
| Over 20 up to & incl. 50 | 415 | 485 | 8 |
| Over 50 up to & incl. 75 | 410 | 475 | 8 |
| Over 75 up to & incl. 100 | 380 | 450 | 7 |
| Over 100 up to & incl. 150 | 365 | 425 | 7 |