Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3511 (2024) Bar & Extrusion
High strength aerospace aluminium alloy.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed and for use in high strength applications where no welding is required.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
QQ-A-200/3 T3511 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 2024-T3511 |
| UNS | الدولية | A92024 (2024-T3511) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2024-T3511 / 3.1355 |
| اسم EN | أوروبا | AlCu4Mg1-T3511 |
| ASTM B221 | الولايات المتحدة الأمريكية | 2024-T3511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | الصين | 2A12-T3511 (commonly used equivalent to 2024-T3511) |
| JIS | اليابان | A2024-T3511 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | 2024A-T3511 extruded products (L-series aerospace) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| المنجنيز (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.74 g/cm³ |
| Melting Point | 640 °C |
| Thermal Expansion | 23.1 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 73 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 30 % IACS |
التطبيقات
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
معلومات إضافية
الخواص الميكانيكية
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |