Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Medium strength aerospace aluminium alloy.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6061-T651 |
| UNS | الدولية | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6061-T651 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | الولايات المتحدة الأمريكية | 6061-T651 bar, rod & wire |
| GB | الصين | 6061-T651 |
| JIS | اليابان | A6061-T651 |
| ب | المملكة المتحدة | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.40 - 0.80 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Copper (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 241 Min MPa |
| قوة الشد | 290 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 10 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 650 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 166 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.040 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor