Aluminium, Commercial Alloy
6082 O Sheet & Plate
سبائك الألومنيوم الإنشائية ذات القوة الأعلى في سلسلة 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6082 O Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6082-O |
| UNS | الدولية | A96082 (6082-O) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| اسم EN | أوروبا | AlSi1MgMn-O |
| GB | الصين | 6082-O |
| ب | المملكة المتحدة | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6082
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 85 Max MPa |
| قوة الشد | 150 Max MPa |
| Hardness Brinell | 40 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 555 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 180 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.038 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Good |