Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6106-T6 |
| UNS | الدولية | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6106-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlMgSiMn-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6106-T6 (extruded profiles) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6106
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| السيليكون (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 200 Min MPa |
| قوة الشد | 250 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 655 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 192 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.035 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Characteristics
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Acceptable but limited in T6 temper |
| قابلية التصنيع | Good |