Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6262-T6 |
| UNS | الدولية | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6262-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | الصين | 6262-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6262
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Copper (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.71 g/cm³ |
| Melting Point | 582 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 68.3 GPa |
| Thermal Conductivity | 172 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.039 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
معلومات إضافية
قابلية اللحام
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| قابلية التصنيع | Excellent |