Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
سبائك الألومنيوم الإنشائية ذات القوة الأعلى في سلسلة 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
تنزيل ملف PDF
النطاق
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Product Form | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6082-T6 |
| UNS | الدولية | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| اسم EN | أوروبا | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | الصين | 6082-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6082
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 260 Min MPa |
| قوة الشد | 310 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 250 Min MPa |
| قوة الشد | 290 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 260 Min MPa |
| قوة الشد | 310 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 250 Min MPa |
| قوة الشد | 290 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 200 Min MPa |
| قوة الشد | 270 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 Min MPa |
| قوة الشد | 280 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 260 Min MPa |
| قوة الشد | 310 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 250 Min MPa |
| قوة الشد | 295 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 555 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 180 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.038 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Good |