Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T73 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
QQ-A-200/11 T73 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 7075-T73 |
| UNS | الدولية | A97075 (7075-T73) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-7075-T73 / 3.4365 |
| اسم EN | أوروبا | AlZn5.5MgCu-T73 |
| ASTM B221 | الولايات المتحدة الأمريكية | 7075-T73 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | L95 (7075 extruded alloy, T73 where specified) |
| أفنور | فرنسا | A-Z5GU-T73 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| نحاس (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| الكروم (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| الزنك (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.81 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 635 °C |
| التمدد الحراري | 23.5 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 72 جيجا باسكال |
| الموصلية الحرارية | 134-160 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 40 % IACS |
التطبيقات
- Aerospace components
- High technology applications
- Defence components
خصائص
- High strength
- Very good machinability
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
معلومات إضافية
الخواص الميكانيكية
These mechanical properties are for bar in the T73 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 400 | 469 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 38 | 420 | 483 | 8 |
| Over 38 up to & incl. 76.2 | 407 | 476 | 8 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 393 | 469 | 7 |