Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/9 T7351 Bar
Aerospace aluminium alloy with a superior strength to weight ration than that of steel.
A high strength aerospace aluminium alloy offering good corrosion resistance and machinability.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
QQ-A-225/9 T7351 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 7075-T7351 |
| UNS | الدولية | A97075 (7075-T7351) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-7075-T7351 / 3.4365 |
| اسم EN | أوروبا | AlZn5.5MgCu-T7351 |
| ASTM B211 | الولايات المتحدة الأمريكية | 7075-T7351 bar, rod & wire |
| GB | الصين | 7A09-T7351 (commonly used equivalent) |
| JIS | اليابان | A7075-T7351 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | 7075-T7351 (L95-T7351 high-strength products) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy QQ A 225/9
SAE AMS QQ-A-225/9
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| الكروم (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Bar 12.7mm to 101.6mm
SAE AMS QQ-A-225/9
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 455 Min MPa |
| قوة الشد | 531 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 7 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.81 g/cm³ |
| Melting Point | 635 °C |
| Thermal Expansion | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 134-160 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 40 % IACS |
التطبيقات
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability (resistance, spoy & beam)
- Fair resistance to atmospheric corrosion