الألومنيوم، سبيكة تجارية
5251 H26 Sheet & Plate
Easy to work medium strength alloy with good ductility and weldability.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H26 condition.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5251 H26 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 5251-H26 |
| UNS | الدولية | A95251 (5251-H26) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5251-H26 / 3.3525 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg2Mn0.3-H26 |
| GB | الصين | 5251-H26 |
| ب | المملكة المتحدة | 5251 (N4) H26 |
| أفنور | فرنسا | A-G2M-H26 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5251
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| المغنيسيوم (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2mm to 4mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 170 Min MPa |
| قوة الشد | 230 - 270 MPa |
| صلابة برينل | 69 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.69 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 625 °C |
| التمدد الحراري | 25 × 10⁻⁶/ك |
| معامل المرونة | 70 GPa |
| الموصلية الحرارية | 134 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.044 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
خصائص
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Very Good |
| قابلية التصنيع | متوسط |
قابلية اللحام
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | Very Good |
| قابلية اللحام - القوس | Very Good |
| قابلية اللحام - المقاومة | Very Good |
| برازيليتي | فقير |