الألومنيوم، سبيكة تجارية
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 6106-T6 |
| UNS | الدولية | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6106-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlMgSiMn-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6106-T6 (extruded profiles) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6106
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| السيليكون (Si) | 0.30 - 0.60 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 200 ميجا باسكال |
| قوة الشد | 250 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| صلابة برينل | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 655 °C |
| التمدد الحراري | 23.4 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 69.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 192 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.035 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- تطبيقات بحرية
- Automotive structures
خصائص
- Good corrosion resistance
- Good formability
- قابلية لحام جيدة
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | جيد |
| قابلية اللحام - القوس | Very Good |
| قابلية اللحام - المقاومة | جيد |
| برازيليتي | جيد |
| قابلية اللحام | جيد |
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Acceptable but limited in T6 temper |
| قابلية التصنيع | جيد |