অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6082 O Sheet & Plate
৬০০০ সিরিজে সর্বোচ্চ শক্তিসম্পন্ন কাঠামোগত অ্যালুমিনিয়াম অ্যালয়।.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6082 O Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 6082-O |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A96082 (6082-O) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlSi1MgMn-O |
| জিবি | চীন | 6082-O |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 6082
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| সিলিকন (Si) | 0.70 - 1.30 |
| তামা (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.10 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 85 Max MPa |
| টানজনিত শক্তি | 150 Max MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 40 HB |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | ২.৭০ গ্রাম/ঘন সেমি |
| গলনাঙ্ক | 555 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | 24 x 10-6/K |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | ৭০ গিগা পাস্কাল |
| তাপ পরিবাহকতা | 180 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.038 x 10-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- চমৎকার ক্ষয় প্রতিরোধ ক্ষমতা
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | ভাল |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | ভাল |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | ভাল |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | ভাল |
| সোল্ডারযোগ্যতা | ভাল |
তৈরি/নির্মাণ
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| কার্যক্ষমতা - ঠান্ডা | ভাল |
| যন্ত্রযোগ্যতা | ভাল |