অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 6262-T6 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A96262 (6262-T6) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-6262-T6 |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| জিবি | চীন | 6262-T6 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 6262
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| লৌহ (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| সিলিকন (Si) | 0.40 - 0.80 |
| জিংক (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.00 - 0.15 |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| তামা (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| সীসা (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.00 - 0.05 |
| অন্যান্য (মোট) | 0.00 - 0.15 |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 240 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 8 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 75 HB |
| Elongation A | ১০ মিনিট ১টিপি৩টি |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 240 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 8 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 75 HB |
| Elongation A | ১০ মিনিট ১টিপি৩টি |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 240 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 260 Min MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 8 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 75 HB |
| Elongation A | ১০ মিনিট ১টিপি৩টি |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.71 g/cm³ |
| গলনাঙ্ক | 582 °C |
| তাপীয় প্রসারণ | ২৩.৪ x ১০⁻⁶/কেলভিন |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 68.3 GPa |
| তাপ পরিবাহকতা | 172 W/m.K |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.039 x 10-6 Ω .m |
প্রয়োগসমূহ
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - গ্যাস | উত্তম |
| ওয়েল্ডযোগ্যতা - আর্ক | উত্তম |
| ঢালাইযোগ্যতা - প্রতিরোধ | উত্তম |
| ব্রেজঅ্যাবিলিটি | উত্তম |
তৈরি/নির্মাণ
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| কার্যক্ষমতা - ঠান্ডা | Poor |
| যন্ত্রযোগ্যতা | উত্তম |