অ্যালুমিনিয়াম, বাণিজ্যিক মিশ্রধাতু
2014 T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
পিডিএফ ডাউনলোড করুন
পরিসীমা
| পণ্যের ফর্ম | Size Range |
| Plate | ১/২" - ৪" |
অনুগ্রহ করে লক্ষ্য করুন
আপনি যদি যা খুঁজছেন তা না পান, অনুগ্রহ করে আপনার সাথে যোগাযোগ করুন। স্থানীয় সেবা কেন্দ্র আপনার নির্দিষ্ট চাহিদা অনুযায়ী.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| সিস্টেম / স্ট্যান্ডার্ড | দেশ / অঞ্চল | গ্রেড / পদবী |
| এএ | যুক্তরাষ্ট্র | 2014-T651 |
| ইউএনএস | আন্তর্জাতিক | A92014 (2014-T651) |
| ইংরেজি / জার্মান শিল্প মান | ইউরোপ | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| ইএন নাম | ইউরোপ | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | যুক্তরাষ্ট্র | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | যুক্তরাষ্ট্র | 2014-T651 bar, rod & wire |
| এএমএস | যুক্তরাষ্ট্র / মহাকাশ | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| জিবি | চীন | 2A14 (LD10) – T651 |
| জাপানিজ শিল্প মান | জাপান | A2014-T651 |
| বিএস | যুক্তরাজ্য | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| অ্যাফনর | ফ্রান্স | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
গুণাবলী
রাসায়নিক গঠন
Alloy 2014
| রাসায়নিক মৌল | % উপস্থাপন |
| সিলিকন (Si) | 0.50 - 0.90 |
| লৌহ (Fe) | ০.৫০ সর্বোচ্চ |
| তামা (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| জিংক (Zn) | 0.0.25 max |
| ম্যাঙ্গানিজ (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| ম্যাগনেশিয়াম (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| টাইটানিয়াম (টিআই) | 0.15 max |
| অন্যান্য (মোট) | 0.15 max |
| ক্রোমিয়াম (Cr) | 0.10 max |
| নিকেল (নি) | 0.10 max |
| অন্যান্য (প্রতিটি) | 0.05 max |
| টাইটেনিয়াম + জিরকোনিয়াম (Ti+Zr) | 0.20 max |
| অ্যালুমিনিয়াম (অ্যাল) | সমতা |
যান্ত্রিক ধর্ম
Sheet 0.4mm to 6mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| টানজনিত শক্তি | 440 Min MPa |
| প্রমাণ চাপ | 390 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 395 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | ৪৫০ মিনি MPa |
| প্রসার A50 মিমি | 7 Min % |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 400 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 460 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 390 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | ৪৫০ মিনি MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| যান্ত্রিক সম্পত্তি | মূল্য |
| প্রমাণ চাপ | 380 Min MPa |
| টানজনিত শক্তি | 435 Min MPa |
| কঠোরতা ব্রিনেল | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
সাধারণ ভৌত বৈশিষ্ট্যসমূহ
| শারীরিক ধর্ম | মূল্য |
| ঘনত্ব | 2.82 g/cm³ |
| স্থিতিস্থাপকতার মডিউল | 71 GPa |
| বৈদ্যুতিক প্রতিরোধকতা | 0.045 x 10-6Ω .m |
| তাপ পরিবাহকতা | 138 W/m.K |
| তাপীয় প্রসারণ | 23 x 10-6/K |
| গলনাঙ্ক | 535 °C |
প্রয়োগসমূহ
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- অস্ত্র উৎপাদন
- গঠনের প্রয়োগসমূহ
বৈশিষ্ট্যসমূহ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
অতিরিক্ত তথ্য
ঢালাইযোগ্যতা
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | উত্তম |
Surface Treatment
| প্রক্রিয়া | রেটিং |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | ভাল |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | খুব ভালো |
ক্ষয় প্রতিরোধ
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.