Aluminium, kommerzielle Legierung
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6005A-T6 |
| DE Name | Europa | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | China | 6005A-T6 |
| BS | UK | 6005A-T6 (extrusions) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy 6005
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silizium (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Mangan + Chrom (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 200 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 250 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 215 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 255 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 200 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 250 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 215 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 260 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 225 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 90 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 215 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 260 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 225 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 6 Min % |
| Härte Brinell | 90 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 215 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 260 Min MPa |
| Härte Brinell | 85 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 225 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 Min MPa |
| Härte Brinell | 90 HB |
| Dehnung A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 225 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 270 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Härte Brinell | 90 HB |
| Dehnung A | 10 Min. % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 605 °C |
| Thermische Ausdehnung | 24 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 188 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.034 x 10-6Ω .m |
Bewerbungen
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Merkmale
- Ausgezeichnete Schweißbarkeit
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Zusätzliche Informationen
Fabrikation
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Schweißeignung
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent