Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Medium strength aerospace aluminium alloy.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6061-T651 |
| UNS | International | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6061-T651 |
| DE Name | Europa | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | USA | 6061-T651 bar, rod & wire |
| GB | China | 6061-T651 |
| JIS | Japan | A6061-T651 |
| BS | UK | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Kupfer (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrom (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| Nachweis von Stress | 241 Min MPa |
| Zugfestigkeit | 290 Min MPa |
| Dehnung A50 mm | 10 Min. % |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 650 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.4 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 166 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Merkmale
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor