Aluminium, BS-L
L102 T4511 Bar
High strength aerospace aluminium alloy mainly used for structural components.
L102 is used in a wide variety of high strength applications across numerous industries including defence and construction.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
L102 T4511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 2014A-T4511 |
| UNS | International | A92014 (2014A-T4511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2014A-T4511 / 3.1255 |
| DE Name | Europa | AlCu4SiMg-T4511 |
| GB | China | 2A14-T4511 |
| JIS | Japan | A2014-T4511 |
| BS (Luft- und Raumfahrt) | UK | L102-T4511 (2014A extruded bars & sections) |
| AFNOR | Frankreich | A-U4SG-T4511 |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Kupfer (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.20 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Silizium (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan + Zirkonium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Alloy L102 - Mechanical Properties of T4511 temper at various diameters
BS L102 (1971)
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| <10mm Proof Stress | 235 Min |
| < 10mm Tensile Strength | 370 Min |
| < 10mm Elongation | 11% Min |
| 10mm - 20mm Proof Stress | 260 Min |
| 10mm - 20mm Tensile Strength | 400 Min |
| 10mm - 20mm Elongation | 11% Min |
| 20mm - 75mm Proof Stress | 270 Min |
| 20mm - 75mm Tensile Strength | 410 Min |
| 20mm - 75mm Elongation | 14% min |
| 75mm - 150mm Proof Stress | 260 Min |
| 75mm - 150mm Tensile Strength | 400 Min |
| 75mm - 150mm Elongation | 12% Min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 230 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 370 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 8% min |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2800 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 640 °C |
| Thermische Ausdehnung | 22.8 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 73000 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 134 W/m.K |
Bewerbungen
- High strength structural components
- Aircraft (e.g. fittings and wheels)
- Military vehicles & bridges
- Forgings for trucks and machinery (hydraulic etc)
- Herstellung von Waffen
- Strukturelle Anwendungen
Merkmale
- Heat treatable alloy
- High mechanical strength slightly higher than 2011 and 2017A