Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Grade / Designation / Note |
| AA | USA | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| UNS | International | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Europa | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Japan | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | Frankreich | No direct AFNOR equivalent published |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silizium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Kupfer (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Mechanische Eigenschaften
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Mechanische Eigenschaften | Wert |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2710 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 650 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.10 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70000 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 167-216 W/m.K |
Bewerbungen
- Aerospace components
- High technology applications
Merkmale
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength