Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3511 (2024) Bar & Extrusion
High strength aerospace aluminium alloy.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed and for use in high strength applications where no welding is required.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
QQ-A-200/3 T3511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 2024-T3511 |
| UNS | International | A92024 (2024-T3511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-2024-T3511 / 3.1355 |
| DE Name | Europa | AlCu4Mg1-T3511 |
| ASTM B221 | USA | 2024-T3511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | China | 2A12-T3511 (commonly used equivalent to 2024-T3511) |
| JIS | Japan | A2024-T3511 |
| BS (Luft- und Raumfahrt) | UK | 2024A-T3511 extruded products (L-series aerospace) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Kupfer (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Mangan (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Chrom (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.74 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 640 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.1 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 73 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 121 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 30 % IACS |
Bewerbungen
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Merkmale
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Zusätzliche Informationen
Mechanische Eigenschaften
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |