Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/8 T6511 (6061)
Aerospace aluminium alloy with good strength and workability.
A medium strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 12-35 ksi (80-240 MPa) and tensile strength of 26-38 ksi (180-260 MPa).
This alloy is used where good strength combined with workability is required.
DOWNLOAD PDF
Bereich
BITTE BEACHTEN
Wenn Sie nicht finden, wonach Sie suchen, wenden Sie sich bitte an Ihren lokales Servicezentrum mit Ihren spezifischen Anforderungen.
QQ-A-200/8 T6511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Land / Region | Besoldungsgruppe/Bezeichnung |
| AA | USA | 6061-T6511 |
| UNS | International | A96061 (6061-T6511) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6061-T6511 |
| DE Name | Europa | AlMg1SiCu-T6511 |
| ASTM B221 | USA | 6061-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | China | 6061-T6511 |
| JIS | Japan | A6061-T6511 |
| BS | UK | 6061-T6511 (extruded profiles) |
Eigenschaften
Chemische Zusammensetzung
Alloy QQ A 200/8
SAE AMS QQ-A-200/8
| Chemisches Element | % Geschenk |
| Silizium (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Eisen (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Kupfer (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrom (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zink (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Andere (Jede) | 0.00 - 0.05 |
| Sonstige (Gesamt) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Bilanz |
Allgemeine physikalische Eigenschaften
| Physikalische Eigenschaft | Wert |
| Dichte | 2.70 g/cm³ |
| Schmelzpunkt | 147631 °C |
| Thermische Ausdehnung | 23.4 x 10-6/K |
| Elastizitätsmodul | 70 GPa |
| Wärmeleitfähigkeit | 166 W/m.K |
| Elektrischer spezifischer Widerstand | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Bewerbungen
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Merkmale
- Very good machinability
- Good resistance to corrosive atmospheric attack
- Weldability is very good by inert gas, resistance and spot welding
Zusätzliche Informationen
Mechanische Eigenschaften
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 241 | 262 | 8 |
| Over 6.3 | 241 | 262 | 10 |