Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T6511 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
QQ-A-200/11 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 7075-T6511 |
| UNS | Internasional | A97075 (7075-T6511) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-7075-T6511 / 3.4365 |
| EN Nama | Eropa | AlZn5.5MgCu-T6511 |
| ASTM B221 | AMERIKA SERIKAT | 7075-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Kedirgantaraan) | INGGRIS | L95-T6511 (7075-T6511 high-strength extrusions) |
| AFNOR | Prancis | A-Z5GU-T6511 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tembaga (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Kromium (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Seng (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.81 g/cm³ |
| Titik Leleh | 635 °C |
| Ekspansi Termal | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 72 GPa |
| Konduktivitas Termal | 134-160 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 40 % IACS |
Aplikasi
- Komponen kedirgantaraan
- Aplikasi teknologi tinggi
- Komponen pertahanan
Karakteristik
- Kekuatan tinggi
- Kemampuan mesin yang sangat baik
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
Informasi Tambahan
Sifat Mekanis
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Diameter (mm) | Kekuatan Bukti (Min) | Kekuatan Tarik (Min) | Perpanjangan % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 482 | 538 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 12.7 | 503 | 558 | 7 |
| Over 12.7 up to & incl. 76.2 | 496 | 558 | 7 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 489 | 558 | 7 |
| Over 114 up to & incl. 127 | 469 | 538 | 6 |