Aluminium, Paduan Komersial
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
UNDUH PDF
Jangkauan
| Product Form | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 2014A-T651 |
| UNS | Internasional | A92014 (2014A-T651) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| EN Nama | Eropa | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| GB | Cina | 2A14-T651 |
| JIS | Jepang | A2014-T651 |
| BS (Kedirgantaraan) | INGGRIS | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| AFNOR | Prancis | A-U4SG-T651 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 2014
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Besi (Fe) | 0,50 maks |
| Tembaga (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Seng (Zn) | 0.0.25 max |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Lainnya (Total) | 0.15 max |
| Kromium (Cr) | 0,10 maks |
| Nikel (Ni) | 0,10 maks |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.05 max |
| Titanium + Zirkonium (Ti + Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Sheet 0.4mm to 6mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 440 Min MPa |
| Stres Bukti | 390 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 395 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 450 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 7 Min % |
| Kekerasan Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 400 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 460 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 138 HB |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Plate 40mm to 60mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 390 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 450 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 135 HB |
| Perpanjangan A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 380 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 435 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 131 HB |
| Perpanjangan A | 4 Min % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.82 g/cm³ |
| Modulus Elastisitas | 71 GPa |
| Tahanan Listrik | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Konduktivitas Termal | 138 W/m.K |
| Ekspansi Termal | 23 x 10-6/K |
| Titik Leleh | 535 °C |
Aplikasi
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Jembatan
- Pembuatan senjata
- Aplikasi struktural
Karakteristik
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informasi Tambahan
Kemampuan las
| Proses | Peringkat |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Luar biasa |
Surface Treatment
| Proses | Peringkat |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Bagus. |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Sangat baik |
Ketahanan Korosi
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.