Aluminium, Paduan Komersial
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
3003 O Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 3003-O |
| UNS | Internasional | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| EN Nama | Eropa | AlMn1Cu-O |
| GB | Cina | 3003-O |
| JIS | Jepang | A3003-O |
| DIN | Jerman | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | INGGRIS | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | Prancis | A-M1-O |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 3003
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Lembar 0.2mm hingga 6.00mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Kekuatan Tarik | 95 - 135 MPa |
| Stres Bukti | 35 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 28 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.73 g/cm³ |
| Titik Leleh | 655 °C |
| Ekspansi Termal | 23,1 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 69,5 GPa |
| Konduktivitas Termal | 190 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Karakteristik
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- Keuletan yang tinggi
- Ketahanan korosi yang sangat baik
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Sangat baik |
| Kemampuan mesin | Acceptable |
| Kemampuan Las - Gas | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Busur | Sangat baik |
| Kemampuan Las - Resistensi | Bagus. |
| Kemampuan mematri | Sangat baik |
| Kemampuan solder | Sangat baik |
Kemampuan las
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Ukuran Lembar | Ketebalan |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |