Aluminium, Paduan Komersial
5083 H32 Sheet & Plate
Paduan aluminium kelas laut tanpa perlakuan panas dengan kekuatan tertinggi.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments. Mechanical properties shown are for H32 temper.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
5083 H32 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 5083-H32 |
| UNS | Internasional | A95083 (5083-H32) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-5083-H32 / 3.3547 |
| EN Nama | Eropa | AlMg4.5Mn0.7-H32 |
| GB | Cina | 5083-H32 |
| JIS | Jepang | A5083-H32 |
| DIN | Jerman | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-H32) |
| BS | INGGRIS | 5083-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | Prancis | A-G4MC-H32 (equivalent to 5083-H32) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 5083
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silikon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Kromium (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Lembar 0.2mm hingga 6.00mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 215 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 305 - 380 MPa |
| Kekerasan Brinell | 89 HB |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2.65 g/cm³ |
| Titik Leleh | 570 °C |
| Ekspansi Termal | 25 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 72 GPa |
| Konduktivitas Termal | 121 W/mK |
| Tahanan Listrik | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Karakteristik
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Rata-rata |
| Kemampuan mesin | Miskin |
Kemampuan las
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Rata-rata |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Miskin |
| Kemampuan solder | Miskin |