Aluminium, Paduan Komersial
5083 O H111 Sheet & Plate
Paduan aluminium tanpa perlakuan panas dengan kekuatan tertinggi.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
UNDUH PDF
Jangkauan
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Ukuran Lembar | Ketebalan Lembar | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | Internasional | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| EN Nama | Eropa | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | Cina | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Jepang | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Jerman | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | INGGRIS | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | Prancis | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 5083
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silikon (Si) | 0.40 max |
| Seng (Zn) | 0,10 maks |
| Kromium (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Lainnya (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
| Besi (Fe) | 0.40 max |
| Tembaga (Cu) | 0,10 maks |
Sifat Mekanis
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 125 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 275 - 350 MPa |
| Kekerasan Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 115 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 - 345 MPa |
| Kekerasan Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 110 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 70 HB |
| Perpanjangan A | 12 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 265 g/cm³ |
| Titik Leleh | 570 °C |
| Ekspansi Termal | 25 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 72 GPa |
| Konduktivitas Termal | 121 W/mK |
| Tahanan Listrik | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Karakteristik
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informasi Tambahan
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Rata-rata |
| Kemampuan mesin | Miskin |
Kemampuan las
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Rata-rata |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Miskin |
| Kemampuan solder | Miskin |