Aluminium, Paduan Komersial
6106 Ekstrusi T6
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
UNDUH PDF
Jangkauan
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6262-T6 |
| UNS | Internasional | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6262-T6 |
| EN Nama | Eropa | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | Cina | 6262-T6 |
| BS | INGGRIS | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Properti
Komposisi Kimia
Alloy 6262
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Kromium (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Tembaga (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Timbal (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 240 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 75 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 240 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 75 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 240 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 260 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 75 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,71 g/cm³ |
| Titik Leleh | 582 °C |
| Ekspansi Termal | 23,4 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 68.3 GPa |
| Konduktivitas Termal | 172 W/m.K |
| Tahanan Listrik | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Produk mesin sekrup
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Karakteristik
- Ketahanan korosi yang sangat baik
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Informasi Tambahan
Kemampuan las
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Busur | Luar biasa |
| Kemampuan Las - Resistensi | Luar biasa |
| Kemampuan mematri | Luar biasa |
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Miskin |
| Kemampuan mesin | Luar biasa |