Aluminium, Paduan Komersial
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Paduan aluminium struktural dengan kekuatan tertinggi dalam seri 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
UNDUH PDF
Jangkauan
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Product Form | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
HARAP DICATAT
Jika Anda tidak melihat apa yang Anda cari, silakan hubungi pusat layanan lokal dengan kebutuhan spesifik Anda.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standar | Negara / Wilayah | Kelas / Peruntukan |
| AA | AMERIKA SERIKAT | 6082-T6 |
| UNS | Internasional | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Eropa | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| EN Nama | Eropa | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | Cina | 6082-T6 |
| BS | INGGRIS | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Properti
Komposisi Kimia
Paduan 6082
| Elemen Kimia | % Hadir |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Besi (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Tembaga (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Seng (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Kromium (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Lainnya (Masing-masing) | 0.00 - 0.05 |
| Lainnya (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Keseimbangan |
Sifat Mekanis
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 260 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 310 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 250 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 290 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 260 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 310 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 8 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 10 Menit % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 250 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 290 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 200 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 270 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 240 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 280 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 6 Menit % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 260 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 310 Min MPa |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Properti Mekanis | Nilai |
| Stres Bukti | 250 Min MPa |
| Kekuatan Tarik | 295 Min MPa |
| Perpanjangan A50 mm | 6 Menit % |
| Kekerasan Brinell | 95 HB |
| Perpanjangan A | 8 Menit % |
Sifat Fisik Umum
| Properti Fisik | Nilai |
| Kepadatan | 2,70 g/cm³ |
| Titik Leleh | 555 °C |
| Ekspansi Termal | 24 x 10-6/K |
| Modulus Elastisitas | 70 GPa |
| Konduktivitas Termal | 180 W/mK |
| Tahanan Listrik | 0,038 x 10-6 Ω .m |
Aplikasi
- Aplikasi yang sangat tertekan
- Gulungan
- Jembatan
- Crane
- Aplikasi transportasi
- Lompatan bijih
- Barel bir
- Susu bergejolak
Karakteristik
- Ketahanan korosi yang sangat baik
- Kekuatan sedang
- Kemampuan mesin yang baik. Pada temper T6 dan T651, paduan 6082 mesin dengan baik dan menghasilkan gulungan swarf yang rapat ketika chip breaker digunakan.
- Kemampuan las yang baik
Informasi Tambahan
Kemampuan las
- 6082 memiliki kemampuan las yang sangat baik tetapi kekuatannya berkurang di zona las. Ketika dilas dengan sendirinya, kawat paduan 4043 direkomendasikan. Jika mengelas 6082 ke 7005, maka kawat yang digunakan harus paduan 5356.
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan Las - Gas | Bagus. |
| Kemampuan Las - Busur | Bagus. |
| Kemampuan Las - Resistensi | Bagus. |
| Kemampuan mematri | Bagus. |
| Kemampuan solder | Bagus. |
Fabrikasi
| Proses | Peringkat |
| Kemampuan kerja - Dingin | Bagus. |
| Kemampuan mesin | Bagus. |