アルミニウム、商業用合金
2014 T651 Sheet & Plate
熱処理後も強度を保つ高強度アルミニウム合金。.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDFダウンロード
レンジ
| 製品形態 | サイズ範囲 |
| プレート | 1⁄2" - 4" |
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 2014-T651 |
| 国連 | インターナショナル | A92014 (2014-T651) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| EN名 | ヨーロッパ | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | アメリカ | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | アメリカ | 2014-T651 bar, rod & wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| GB | 中国 | 2A14 (LD10) – T651 |
| 日本工業規格 | 日本 | A2014-T651 |
| BS | 英国 | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| アフノール | フランス | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
プロパティ
化学組成
Alloy 2014
| 化学元素 | %プレゼント |
| ケイ素 (Si) | 0.50 - 0.90 |
| 鉄(Fe) | 0.50 max |
| 銅(Cu) | 3.90 - 5.00 |
| 亜鉛 | 0.0.25 max |
| マンガン (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| マグネシウム (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| チタン(Ti) | 0.15 max |
| その他(合計) | 0.15 max |
| クロム(Cr) | 0.10 max |
| ニッケル(Ni) | 0.10 max |
| その他(各) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Sheet 0.4mm to 6mm
| 機械的性質 | 価値 |
| 引張強度 | 440 Min MPa |
| プルーフ・ストレス | 390 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 395 Min MPa |
| 引張強度 | 450 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 7 Min % |
| 硬度 ブリネル | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 400 Min MPa |
| 引張強度 | 460 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 138 HB |
| エロンゲーションA | 6分 % |
Plate 40mm to 60mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 390 Min MPa |
| 引張強度 | 450 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 135 HB |
| エロンゲーションA | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 380 Min MPa |
| 引張強度 | 435 Min MPa |
| 硬度 ブリネル | 131 HB |
| エロンゲーションA | 4 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.82 g/cm³ |
| 弾性係数 | 71 GPa |
| 電気抵抗率 | 0.045 x 10-6Ω .m |
| 熱伝導率 | 138 W/m.K |
| 熱膨張 | 23 x 10-6/K |
| 融点 | 535 °C |
アプリケーション
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- 橋
- Weapons manufacture
- Structural applications
特徴
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
追加情報
溶接性
| プロセス | 評価 |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | 素晴らしい |
Surface Treatment
| プロセス | 評価 |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | グッド |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
耐食性
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.