アルミニウム、商業用合金
5754 H24 Sheet & Plate
耐食性に優れ、海洋、原子力、化学、石油、ガスなどの用途に最適。.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to size as per customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H24.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
5754 H24 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 5754-H24 |
| 国連 | インターナショナル | A95754 (5754-H24) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-5754-H24 / 3.3535 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg3-H24 |
| GB | 中国 | 5754-H24 |
| BS | 英国 | 5754-H24 (sheet / plate) |
| アフノール | フランス | A-G3M-H24 |
プロパティ
化学組成
Alloy 5754
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.40 |
| マグネシウム (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.40 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.20 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Sheet & Plate 0.2mm to 25mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 160 Min MPa |
| 引張強度 | 240 - 280 MPa |
| 硬度 ブリネル | 70 HB |
| 伸び A50 mm | 6分 % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.66 g/cm³ |
| 融点 | 600 °C |
| 熱膨張 | 24 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 68 GPa |
| 熱伝導率 | 147 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.049 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- トレッドプレート
- 造船
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
特徴
- 優れた溶接性
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Very Good |
| 加工性 | Average |
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | 素晴らしい |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | Poor |