アルミニウム、商業用合金
6106 T6 Extrusion
耐食性に優れた錬合金。.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6106-T6 |
| 国連 | インターナショナル | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6106-T6 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMgSiMn-T6 |
| BS | 英国 | 6106-T6 (extruded profiles) |
プロパティ
化学組成
Alloy 6106
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.35 |
| マグネシウム (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| ケイ素 (Si) | 0.30 - 0.60 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.10 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.20 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.25 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 200 Min MPa |
| 引張強度 | 250 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 6分 % |
| 硬度 ブリネル | 75 HB |
| エロンゲーションA | 8 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.70 g/cm³ |
| 融点 | 655 °C |
| 熱膨張 | 23.4 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 69.5 GPa |
| 熱伝導率 | 192 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.035 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
特徴
- Good corrosion resistance
- Good formability
- 良好な溶接性
追加情報
溶接性
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | グッド |
| 溶接性 - アーク | Very Good |
| 溶接性 - 抵抗 | グッド |
| ブラザビリティ | グッド |
| はんだ付け性 | グッド |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Acceptable but limited in T6 temper |
| 加工性 | グッド |