アルミニウム、商業用合金
6106 T6 Extrusion
銅、鉛、シリコン、マグネシウム、ビスマスを添加した熱処理可能な合金。.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 6262-T6 |
| 国連 | インターナショナル | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-6262-T6 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | 中国 | 6262-T6 |
| BS | 英国 | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
プロパティ
化学組成
Alloy 6262
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.70 |
| マグネシウム (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| ケイ素 (Si) | 0.40 - 0.80 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.25 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| クロム(Cr) | 0.04 - 0.14 |
| 銅(Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 240 Min MPa |
| 引張強度 | 260 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 8 Min % |
| 硬度 ブリネル | 75 HB |
| エロンゲーションA | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 240 Min MPa |
| 引張強度 | 260 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 8 Min % |
| 硬度 ブリネル | 75 HB |
| エロンゲーションA | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 240 Min MPa |
| 引張強度 | 260 Min MPa |
| 伸び A50 mm | 8 Min % |
| 硬度 ブリネル | 75 HB |
| エロンゲーションA | 10 Min % |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.71 g/cm³ |
| 融点 | 582 °C |
| 熱膨張 | 23.4 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 68.3 GPa |
| 熱伝導率 | 172 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.039 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
特徴
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
追加情報
溶接性
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | 素晴らしい |
| 溶接性 - アーク | 素晴らしい |
| 溶接性 - 抵抗 | 素晴らしい |
| ブラザビリティ | 素晴らしい |
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Poor |
| 加工性 | 素晴らしい |