アルミニウム、商業用合金
5251 H26 Sheet & Plate
加工しやすく、延性と溶接性に優れた中強度合金。.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H26 condition.
PDFダウンロード
レンジ
ご注意
もしお探しのものが見つからない場合は、以下の連絡先までお問い合わせください。 ローカルサービスセンター お客様のご要望にお応えします。.
5251 H26 Aluminium Related Specifications
| システム / スタンダード | 国・地域 | グレード / 役職 |
| AA | アメリカ | 5251-H26 |
| 国連 | インターナショナル | A95251 (5251-H26) |
| EN / DIN | ヨーロッパ | EN AW-5251-H26 / 3.3525 |
| EN名 | ヨーロッパ | AlMg2Mn0.3-H26 |
| GB | 中国 | 5251-H26 |
| BS | 英国 | 5251 (N4) H26 |
| アフノール | フランス | A-G2M-H26 |
プロパティ
化学組成
Alloy 5251
| 化学元素 | %プレゼント |
| マンガン (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| 鉄(Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 銅(Cu) | 0.00 - 0.15 |
| マグネシウム (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| ケイ素 (Si) | 0.00 - 0.40 |
| 亜鉛 | 0.00 - 0.15 |
| クロム(Cr) | 0.00 - 0.15 |
| チタン(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| その他(各) | 0.00 - 0.05 |
| その他(合計) | 0.00 - 0.15 |
| アルミニウム(Al) | バランス |
機械的特性
Sheet 0.2mm to 4mm
| 機械的性質 | 価値 |
| プルーフ・ストレス | 170 Min MPa |
| 引張強度 | 230 - 270 MPa |
| 硬度 ブリネル | 69 HB |
一般的な物理的特性
| 物理的性質 | 価値 |
| 密度 | 2.69 g/cm³ |
| 融点 | 625 °C |
| 熱膨張 | 25 x 10-6/K |
| 弾性係数 | 70 GPa |
| 熱伝導率 | 134 W/m.K |
| 電気抵抗率 | 0.044 x 10-6 Ω .m |
アプリケーション
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
特徴
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
追加情報
製作
| プロセス | 評価 |
| 作業性 - 冷間 | Very Good |
| 加工性 | Average |
溶接性
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| プロセス | 評価 |
| 溶接性 - ガス | Very Good |
| 溶接性 - アーク | Very Good |
| 溶接性 - 抵抗 | Very Good |
| ブラザビリティ | Poor |