Aluminium, BS-L
L102 T4511 Bar
주로 구조 부품에 사용되는 고강도 항공우주 알루미늄 합금입니다.
L102 is used in a wide variety of high strength applications across numerous industries including defence and construction.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
L102 T4511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 2014A-T4511 |
| UNS | International | A92014 (2014A-T4511) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-2014A-T4511 / 3.1255 |
| EN Name | Europe | AlCu4SiMg-T4511 |
| GB | China | 2A14-T4511 |
| JIS | Japan | A2014-T4511 |
| BS (Aerospace) | UK | L102-T4511 (2014A extruded bars & sections) |
| AFNOR | France | A-U4SG-T4511 |
Properties
화학 성분
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Chemical Element | % Present |
| 구리(Cu) | 3.90 - 5.00 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.20 |
| 니켈(Ni) | 0.00 - 0.20 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Silicon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Alloy L102 - Mechanical Properties of T4511 temper at various diameters
BS L102 (1971)
| Mechanical Property | 가치 |
| <10mm Proof Stress | 235 Min |
| < 10mm Tensile Strength | 370 Min |
| < 10mm Elongation | 11% Min |
| 10mm - 20mm Proof Stress | 260 Min |
| 10mm - 20mm Tensile Strength | 400 Min |
| 10mm - 20mm Elongation | 11% Min |
| 20mm - 75mm Proof Stress | 270 Min |
| 20mm - 75mm Tensile Strength | 410 Min |
| 20mm - 75mm Elongation | 14% min |
| 75mm - 150mm Proof Stress | 260 Min |
| 75mm - 150mm Tensile Strength | 400 Min |
| 75mm - 150mm Elongation | 12% Min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 230 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 370 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 8% min |
General Physical Properties
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2800 g/cm³ |
| Melting Point | 640 °C |
| Thermal Expansion | 22.8 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 73000 GPa |
| Thermal Conductivity | 134 W/m.K |
애플리케이션
- High strength structural components
- Aircraft (e.g. fittings and wheels)
- Military vehicles & bridges
- Forgings for trucks and machinery (hydraulic etc)
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Heat treatable alloy
- High mechanical strength slightly higher than 2011 and 2017A