Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
내식성과 용접성이 매우 우수한 열처리 가능한 항공우주 알루미늄 합금입니다.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation / Note |
| AA | USA | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| UNS | International | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Europe | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Japan | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | France | No direct AFNOR equivalent published |
Properties
화학 성분
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silicon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.25 |
| 니켈(Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Mechanical Property | 가치 |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
General Physical Properties
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2710 g/cm³ |
| Melting Point | 650 °C |
| Thermal Expansion | 23.10 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70000 GPa |
| Thermal Conductivity | 167-216 W/m.K |
애플리케이션
- Aerospace components
- High technology applications
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength