Aluminium, BS-L
L160 T3511 (7075) Bar & Extrusion
초고강도 항공우주용 알루미늄 합금.
L160 is a high strength alloy that is solution treated and artificially over-aged to achieve best stress corrosion resistance and controlled stretched (T73511 condition).
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
L160 T3511 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | Grade / Designation / Note |
| 에이 에이 | 미국 | No single official AA number; L160-T3511 is a BS aerospace designation |
| UNS | 국제 | No specific UNS aluminium number published for L160-T3511 |
| EN / DIN | 유럽 | No unique EN AW mapping; material ordered to BS L160 specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L160-T3511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T3511 temper |
| JIS | 일본 | No direct JIS aluminium equivalent published |
| AFNOR | 프랑스 | No direct AFNOR aluminium equivalent published |
속성
화학 성분
Alloy L160
BS L160 (1976)
| 화학 원소 | % 현재 |
| 규소 | 0.00 - 0.40 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 1.20 - 2.00 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.30 |
| 크롬(Cr) | 0.18 - 0.28 |
| 마그네슘 (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| 아연 (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.25 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.81 g/cm³ |
| 녹는점 | 635°C |
| 열팽창 | 23.5 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 72 GPa |
| 열 전도율 | 134-160 W/m.K |
| 전기 비저항 | 40 % IACS |
애플리케이션
- 항공우주 부품
- 첨단 기술 응용
특징
- 고강도
- Fair resistance to atmospheric corrosion
- Good machinability
추가 정보
기계적 특성
These mechanical properties are for bar in the T73511 temper.
| 직경 (mm) | 최소 증명 강도 | 인장 강도 (최소) | 신장 % (최소) |
| Up to & incl. 10 | 400 | 470 | 7 |
| Over 10 up to & incl. 20 | 420 | 485 | 8 |
| Over 20 up to & incl. 50 | 415 | 485 | 8 |
| Over 50 up to & incl. 75 | 410 | 475 | 8 |
| Over 75 up to & incl. 100 | 380 | 450 | 7 |
| Over 100 up to & incl. 150 | 365 | 425 | 7 |