Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3511 (2024) Bar & Extrusion
고강도 항공우주 알루미늄 합금.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed and for use in high strength applications where no welding is required.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
QQ-A-200/3 T3511 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 2024-T3511 |
| UNS | International | A92024 (2024-T3511) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-2024-T3511 / 3.1355 |
| EN Name | Europe | AlCu4Mg1-T3511 |
| ASTM B221 | USA | 2024-T3511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| GB | China | 2A12-T3511 (commonly used equivalent to 2024-T3511) |
| JIS | Japan | A2024-T3511 |
| BS (Aerospace) | UK | 2024A-T3511 extruded products (L-series aerospace) |
Properties
화학 성분
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 3.80 - 4.90 |
| 망간(Mn) | 0.30 - 0.90 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.74 g/cm³ |
| Melting Point | 640 °C |
| Thermal Expansion | 23.1 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 73 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 30 % IACS |
애플리케이션
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Additional Information
기계적 특성
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |