Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
중간 강도의 항공우주 알루미늄 합금.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6061-T651 |
| UNS | International | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6061-T651 |
| EN Name | Europe | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | USA | 6061-T651 bar, rod & wire |
| GB | China | 6061-T651 |
| JIS | Japan | A6061-T651 |
| BS | UK | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Properties
화학 성분
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 구리(Cu) | 0.15 - 0.40 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 241 Min MPa |
| Tensile Strength | 290 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 10 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 650 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 166 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.040 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor