Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/9 T651 Bar
강철보다 무게 대비 강도가 뛰어난 항공우주용 알루미늄 합금입니다.
A high strength aerospace aluminium alloy offering good corrosion resistance and machinability.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
QQ-A-225/9 T651 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 7075-T651 |
| UNS | International | A97075 (7075-T651) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-7075-T651 / 3.4365 |
| EN Name | Europe | AlZn5.5MgCu-T651 |
| ASTM B211 | USA | 7075-T651 bar, rod & wire |
| GB | China | 7A09-T651 (commonly used equivalent) |
| JIS | Japan | A7075-T651 |
| BS (Aerospace) | UK | 7075-T651 (L95-T651 high-strength products) |
Properties
화학 성분
Alloy QQ A 225/9
SAE AMS QQ-A-225/9
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 1.20 - 2.00 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.30 |
| 크롬(Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnesium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Bar 12.7mm to 101.6mm
SAE AMS QQ-A-225/9
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 455 Min MPa |
| Tensile Strength | 531 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.81 g/cm³ |
| Melting Point | 635 °C |
| Thermal Expansion | 23.5 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 134-160 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 40 % IACS |
애플리케이션
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability (resistance, spoy & beam)
- Fair resistance to atmospheric corrosion