알루미늄, ASTM 및 FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
중간 강도의 항공우주 알루미늄 합금.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| 시스템 / 표준 | 국가 / 지역 | 직급 |
| 에이 에이 | 미국 | 6061-T651 |
| UNS | 국제 | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | 유럽 | EN AW-6061-T651 |
| 영어 이름 | 유럽 | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | 미국 | 6061-T651 bar, rod & wire |
| 기가바이트 | 중국 | 6061-T651 |
| JIS | 일본 | A6061-T651 |
| BS | 영국 | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
속성
화학 성분
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| 화학 원소 | % 현재 |
| 규소 | 0.40 - 0.80 |
| 철 (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| 구리(Cu) | 0.15 - 0.40 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.04 - 0.35 |
| 마그네슘 (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| 아연 (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| 기타 (각) | 0.00 - 0.05 |
| 기타 (총계) | 0.00 - 0.15 |
| 알루미늄 (Al) | 균형 |
기계적 특성
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| 기계적 성질 | 가치 |
| 항복 강도 | 241 Min MPa |
| 인장 강도 | 290 Min MPa |
| 신율 A50 mm | 10 Min % |
일반 물리적 성질
| 물리적 특성 | 가치 |
| 밀도 | 2.70 g/cm³ |
| 녹는점 | 650 °C |
| 열팽창 | 23.4 x 10-6/K |
| 탄성 계수 | 70 GPa |
| 열 전도율 | 166 W/m.K |
| 전기 비저항 | 0.040 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- 첨단 기술 응용
- 방어 부품
- 항공우주 부품
특징
- 가공성이 매우 우수함
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor