ອາລູມິນຽມ, ໂລຫະປະສົມທາງການຄ້າ
2014 T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
ດາວໂຫຼດ PDF
ຂອບເຂດ
| ແບບຟອມຜະລິດຕະພັນ | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
ກະລຸນາຮັບຊາບ
ຖ້າທ່ານບໍ່ເຫັນສິ່ງທີ່ທ່ານກຳລັງຊອກຫາ, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຫາທ່ານ ສູນບໍລິການທ້ອງຖິ່ນ ກັບຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຂອງທ່ານ.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| ລະບົບ / ມາດຕະຖານ | ປະເທດ / ພາກພື້ນ | ຊັ້ນ / ຕຳແໜ່ງ |
| AA | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2014-T651 |
| ສະຫະປະຊາຊາດ | ສາກົນ | A92014 (2014-T651) |
| ອັງກິດ / DIN | ເອີຣົບ | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| ຊື່ EN | ເອີຣົບ | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | ສະຫະລັດອາເມລິກາ | 2014-T651 bar, rod & wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| GB | ຈີນ | 2A14 (LD10) – T651 |
| ຈີໄອເອສ | ຍີ່ປຸ່ນ | A2014-T651 |
| ບີເອສ | ອັງກິດ | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| AFNOR | ປະເທດຝຣັ່ງ | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
ຊັບສິນ
ສ່ວນປະກອບທາງເຄມີ
Alloy 2014
| ທາດເຄມີ | % ປັດຈຸບັນ |
| ຊິລິໂຄນ (Si) | 0.50 - 0.90 |
| ທາດເຫຼັກ (Fe) | 0.50 max |
| ທອງແດງ (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| ສັງກະສີ (Zn) | 0.0.25 max |
| ແມງການີສ (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| ແມກນີຊຽມ (ມກ) | 0.20 - 0.80 |
| ໄທທານຽມ (Ti) | 0.15 max |
| ອື່ນໆ (ທັງໝົດ) | 0.15 max |
| ໂຄຣມຽມ (Cr) | 0.10 max |
| ນິກເກີນ (Ni) | 0.10 max |
| ອື່ນໆ (ແຕ່ລະອັນ) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| ອາລູມິນຽມ (Al) | ຍອດເງິນ |
ຄຸນສົມບັດທາງກົນຈັກ
Sheet 0.4mm to 6mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 440 Min MPa |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 390 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 395 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 450 MPa ຕໍ່າສຸດ |
| ການຍືດຕົວ A50 ມມ | 7 Min % |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 400 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 460 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 138 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 390 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 450 MPa ຕໍ່າສຸດ |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 135 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| ຊັບສິນທາງກົນຈັກ | ມູນຄ່າ |
| ຫຼັກຖານຄວາມກົດດັນ | 380 Min MPa |
| ຄວາມຕ້ານທານແຮງດຶງ | 435 Min MPa |
| ຄວາມແຂງ Brinell | 131 HB |
| ການຍືດຕົວ A | 4 Min % |
ຄຸນສົມບັດທາງກາຍະພາບທົ່ວໄປ
| ຊັບສິນທາງກາຍະພາບ | ມູນຄ່າ |
| ຄວາມໜາແໜ້ນ | 2.82 g/cm³ |
| ໂມດູນຄວາມຍືດຫຍຸ່ນ | 71 GPa |
| ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ | 0.045 x 10-6Ω .m |
| ການນຳຄວາມຮ້ອນ | 138 W/m.K |
| ການຂະຫຍາຍຕົວທາງຄວາມຮ້ອນ | 23 x 10-6/K |
| ຈຸດລະລາຍ | 535 °C |
ແອັບພລິເຄຊັນ
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
ຄຸນລັກສະນະ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ
ຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | ດີເລີດ |
Surface Treatment
| ຂະບວນການ | ການໃຫ້ຄະແນນ |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | ດີ |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
ຄວາມຕ້ານທານການກັດກ່ອນ
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.