Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Liga de alumínio aeroespacial de média resistência.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6061-T651 |
| UNS | Internacional | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6061-T651 |
| Nome em Português | Europa | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | EUA | 6061-T651 bar, rod & wire |
| GB | China | 6061-T651 |
| JIS | Japão | A6061-T651 |
| BS | Reino Unido | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Propriedades
Composição Química
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Elemento Químico | % Presente |
| Silício (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Cobre (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Cromo (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 241 Min MPa |
| Resistência à Tração | 290 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 10 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 650 °C |
| Expansão Térmica | 23.4 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70 GPa |
| Condutividade Térmica | 166 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor