Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Liga de alumínio estrutural com a maior resistência da série 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
BAIXAR PDF
Faixa
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Forma do Produto | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 6082-T6 |
| UNS | Internacional | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| Nome em Português | Europa | AlSi1MgMn-T6 |
| GB | China | 6082-T6 |
| BS | UK | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 6082
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silício (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 260 Min MPa |
| Resistência à Tração | 310 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 250 Min MPa |
| Resistência à Tração | 290 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 260 Min MPa |
| Resistência à Tração | 310 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 8 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 250 Min MPa |
| Resistência à Tração | 290 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 200 Min MPa |
| Resistência à Tração | 270 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 240 Min MPa |
| Resistência à Tração | 280 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 260 Min MPa |
| Resistência à Tração | 310 Min MPa |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 250 Min MPa |
| Resistência à Tração | 295 Min MPa |
| Alongamento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.70 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 555 °C |
| Expansão Térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de Elasticidade | 70 GPa |
| Condutividade Térmica | 180 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Aplicativos
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informações Adicionais
Soldabilidade
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Usinabilidade | Good |