Aluminium, BS-L
L102 T4511 Bar
High strength aerospace aluminium alloy mainly used for structural components.
L102 is used in a wide variety of high strength applications across numerous industries including defence and construction.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
L102 T4511 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 2014A-T4511 |
| ООН | Международный | A92014 (2014A-T4511) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-2014A-T4511 / 3.1255 |
| RU Имя | Европа | AlCu4SiMg-T4511 |
| Великобритания | Китай | 2A14-T4511 |
| ДЖИС | Япония | A2014-T4511 |
| BS (Aerospace) | Великобритания | L102-T4511 (2014A extruded bars & sections) |
| АФНОР | Франция | A-U4SG-T4511 |
Свойства
Химический состав
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Химический элемент | % Настоящее |
| Медь (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магний (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Никель (Ni) | 0.00 - 0.20 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Кремний (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Alloy L102 - Mechanical Properties of T4511 temper at various diameters
BS L102 (1971)
| Механические свойства | Значение |
| <10mm Proof Stress | 235 Min |
| < 10mm Tensile Strength | 370 Min |
| < 10mm Elongation | 11% Min |
| 10mm - 20mm Proof Stress | 260 Min |
| 10mm - 20mm Tensile Strength | 400 Min |
| 10mm - 20mm Elongation | 11% Min |
| 20mm - 75mm Proof Stress | 270 Min |
| 20mm - 75mm Tensile Strength | 410 Min |
| 20mm - 75mm Elongation | 14% min |
| 75mm - 150mm Proof Stress | 260 Min |
| 75mm - 150mm Tensile Strength | 400 Min |
| 75mm - 150mm Elongation | 12% Min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 230 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 370 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 8% min |
Общие физические свойства
Alloy L102
BS L102 (1971)
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2800 g/cm³ |
| Температура плавления | 640 °C |
| Тепловое расширение | 22.8 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 73000 GPa |
| Теплопроводность | 134 W/m.K |
Приложения
- High strength structural components
- Aircraft (e.g. fittings and wheels)
- Military vehicles & bridges
- Forgings for trucks and machinery (hydraulic etc)
- Weapons manufacture
- Structural applications
Характеристики
- Heat treatable alloy
- High mechanical strength slightly higher than 2011 and 2017A