Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/11 T73 Bar & Extrusion
Very high strength aerospace aluminium alloy.
A very high strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 24-68 ksi (165 – 465 MPa) and tensile strength of 40-78 ksi (275 – 540 MPa).
This alloy is used where high strength is required and where good resistance to general corrosion is NOT important.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
QQ-A-200/11 T73 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 7075-T73 |
| ООН | Международный | A97075 (7075-T73) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-7075-T73 / 3.4365 |
| RU Имя | Европа | AlZn5.5MgCu-T73 |
| ASTM B221 | США | 7075-T73 extruded bar, rod, shapes & tube |
| BS (Aerospace) | Великобритания | L95 (7075 extruded alloy, T73 where specified) |
| АФНОР | Франция | A-Z5GU-T73 |
Свойства
Химический состав
Alloy QQ A 200/11
SAE AMS QQ-A-200/11
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Медь (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Хром (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Магний (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Цинк (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.81 g/cm³ |
| Температура плавления | 635 °C |
| Тепловое расширение | 23.5 x 10-6/К |
| Модуль упругости | 72 GPa |
| Теплопроводность | 134-160 W/m.K |
| Электросопротивление | 40 % IACS |
Приложения
- Aerospace components
- High technology applications
- Defence components
Характеристики
- High strength
- Very good machinability
- Weldable using resistancce, spot & beam methods
- Poor resistance to atmospheric corrosion
Дополнительная информация
Механические свойства
These mechanical properties are for bar in the T73 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 400 | 469 | 7 |
| Over 6.3 up to & incl. 38 | 420 | 483 | 8 |
| Over 38 up to & incl. 76.2 | 407 | 476 | 8 |
| Over 76.2 up to & incl. 114 | 393 | 469 | 7 |