Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/8 T651 (6061) Bar & Extrusion
Medium strength aerospace aluminium alloy.
A widely used aerospace aluminium alloy of medium strength. Depending upon the specific temper, QQ-A-225/8 can have a tensile strength of 290 MPa (42 ksi) and yield strength up to 240 MPa (35 ksi).
This alloy is suitable for a range of applications where strength is needed while still allowing good weldability and workability. Like all aluminium alloys, QQ-A-225/8 T651 has exceptional resistance to corrosion.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
QQ-A-225/8 T651 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6061-T651 |
| ООН | Международный | A96061 (6061-T651) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6061-T651 |
| RU Имя | Европа | AlMg1SiCu-T651 |
| ASTM B211 | США | 6061-T651 bar, rod & wire |
| Великобритания | Китай | 6061-T651 |
| ДЖИС | Япония | A6061-T651 |
| БС | Великобритания | 6061-T651 (extruded profiles / wrought bar) |
Свойства
Химический состав
Alloy QQ A 225/8
SAE AMS QQ-A-225/8
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Медь (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Хром (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Магний (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Bar 12.7mm to 203.2mm
SAE AMS QQ-A-225/8
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 241 Min MPa |
| Предел прочности | 290 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 10 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 650 °C |
| Тепловое расширение | 23.4 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 166 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Характеристики
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor