Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/3 T3 Bar & Extrusion
A high strength aerospace aluminium alloy.
A high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 56 ksi/385 MPa and minimum tensile strength up to 70 ksi/482 MPa.
It is excellent on parts where good strength-to-weight ratio is needed.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
QQ-A-200/3 T3 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 2024-T3 |
| ООН | Международный | A92024 (2024-T3) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-2024-T3 / 3.1355 |
| RU Имя | Европа | AlCu4Mg1-T3 |
| ASTM B221 | США | 2024-T3 extruded bar, rod, shapes & tube |
| Великобритания | Китай | 2A12-T3 (commonly used equivalent to 2024-T3) |
| ДЖИС | Япония | A2024-T3 |
| BS (Aerospace) | Великобритания | 2024A-T3 extruded products (L-series aerospace) |
Свойства
Химический состав
Alloy QQ-A-200/3
SAE AMS QQ-A-200/3
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Медь (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Марганец (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Магний (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.74 g/cm³ |
| Температура плавления | 640 °C |
| Тепловое расширение | 23.1 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 73 GPa |
| Теплопроводность | 121 W/m.K |
| Электросопротивление | 30 % IACS |
Приложения
- Commonly used in:
- Aircraft structural components
- Truck wheels
- Medical instruments
- Screw machine products
Характеристики
- High strength
- Very good machinability
- Very good weldability
- Improved stress corrosion cracking resistance
- Excellent fatigue resistance
Дополнительная информация
Механические свойства
These apply to QQ-A-200/3 bar in the T3 temper.
| Diameter (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.25mm | 290 | 393 | 12 |
| Over 6.3mm up to & incl. 19mm | 303 | 414 | 12 |
| Over 19mm up to & incl. 38mm | 317 | 448 | 10 |
| Over 38mm | 358 | 483 | 10 |