Alüminyum, Ticari Alaşım
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6106-T6 |
| UNS | Uluslararası | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6106-T6 |
| EN Adı | Avrupa | AlMgSiMn-T6 |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6106-T6 (extruded profiles) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6106
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnezyum (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| Silisyum (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 200 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Sertlik Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.70 g/cm³ |
| Erime Noktası | 655 °C |
| Termal Genleşme | 23.4 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 69.5 GPa |
| Termal İletkenlik | 192 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Uygulamalar
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Özellikler
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
Ek Bilgi
Kaynaklanabilirlik
| Süreç | Değerlendirme |
| Kaynaklanabilirlik - Gaz | Good |
| Kaynaklanabilirlik - Ark | Çok iyi |
| Kaynaklanabilirlik - Direnç | Good |
| Yüzsüzlük | Good |
| Solderability | Good |
Fabrikasyon
| Süreç | Değerlendirme |
| İşlenebilirlik - Soğuk | Acceptable but limited in T6 temper |
| İşlenebilirlik | Good |