Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Grade / Designation / Note |
| AA | ABD | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| UNS | Uluslararası | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Avrupa | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Japan | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | Fransa | No direct AFNOR equivalent published |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silisyum (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnezyum (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Bakır (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Krom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Nickel (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Genel Fiziksel Özellikler
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2710 g/cm³ |
| Erime Noktası | 650 °C |
| Termal Genleşme | 23.10 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 70000 GPa |
| Termal İletkenlik | 167-216 W/m.K |
Uygulamalar
- Aerospace components
- High technology applications
Özellikler
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength