Alüminyum, Ticari Alaşım
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
PDF İNDİR
Menzil
LÜTFEN DİKKAT
Aradığınız şeyi göremiyorsanız, lütfen yerel servis merkezi özel gereksinimlerinizle.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Sistem / Standart | Ülke / Bölge | Sınıf / Görevlendirme |
| AA | ABD | 6262-T6 |
| UNS | Uluslararası | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | Avrupa | EN AW-6262-T6 |
| EN Adı | Avrupa | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | Çin | 6262-T6 |
| BS | BIRLEŞIK KRALLIK | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Özellikler
Kimyasal Bileşim
Alloy 6262
| Kimyasal Element | % Mevcut |
| Manganez (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Demir (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnezyum (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silisyum (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Çinko (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanyum (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Krom (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Bakır (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Diğer (Her biri) | 0.00 - 0.05 |
| Diğerleri (Toplam) | 0.00 - 0.15 |
| Alüminyum (Al) | Denge |
Mekanik Özellikler
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 240 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Sertlik Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 240 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Sertlik Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Mekanik Mülkiyet | Değer |
| Kanıt Stres | 240 Min MPa |
| Çekme Dayanımı | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Sertlik Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Genel Fiziksel Özellikler
| Fiziksel Özellikler | Değer |
| Yoğunluk | 2.71 g/cm³ |
| Erime Noktası | 582 °C |
| Termal Genleşme | 23.4 x 10-6/K |
| Elastisite Modülü | 68.3 GPa |
| Termal İletkenlik | 172 W/m.K |
| Elektriksel Dirençlilik | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Uygulamalar
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Özellikler
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Ek Bilgi
Kaynaklanabilirlik
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Süreç | Değerlendirme |
| Kaynaklanabilirlik - Gaz | Excellent |
| Kaynaklanabilirlik - Ark | Excellent |
| Kaynaklanabilirlik - Direnç | Excellent |
| Yüzsüzlük | Excellent |
Fabrikasyon
| Süreç | Değerlendirme |
| İşlenebilirlik - Soğuk | Zayıf |
| İşlenebilirlik | Excellent |